Organisation

Dansk Center for Museumsforskning ledes af en styregruppe, hvis medlemmer er udpeget af centrets medlemsinstitutioner. Styregruppen har til opgave at forestå centrets strategiske udvikling. Den daglige drift ledes af centrets formand og næstformand. I perioden 2020-2022 er centrets formand lektor Ane Hejlskov Larsen, Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet.

Centrets styregruppe har følgende medlemmer:

Aalborg Universitet

Professor Jens F. Jensen (næstformand), Institut for Kommunikation og Psykologi, Aalborg Universitet
E-mail: 
jensf@hum.aau.dk
Telefon: 99409028 / 51719541

Lektor Line Vestergaard Knudsen, Institut for Politik og Samfund, Aalborg Universitet
E-mail: vestergaard@dps.aau.dk  
Telefon: 24606909

Professor (MSO) Lisa GjeddeInstitut for Kultur og Læring, Aalborg Universitet
E-mail: lisag@hum.aau.dk
Telefon: 99407467

Aarhus Universitet

Lektor Ane Hejlskov Larsen (formand), Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet
E-mail: 
kunahl@cc.au.dk
Telefon: 87163039 / 20434657

Lektor Mikkel Thelle, Institut for Kultur og Samfund, Aarhus Universitet
E-mail: iksmikkel@cas.au.dk
Telefon: 87162206 / 21702790

Københavns Universitet

Professor Hans Dam Christensen, Institut for Kommunikation, Københavns Universitet
E-mail: hansdam@hum.ku.dk
Telefon: 35321325

Lektor Marianne Foss Achiam, Institut for Naturfagenes Didaktik, Københavns Universitet
E-mail: 
achiam@ind.ku.dk
Telefon: 35320357

Lektor Anne Folke Henningsen, Saxo-Instituttet, Københavns Universitet
E-mail: 
folke@hum.ku.dk
Telefon: 51299011

Lektor Malene Vest HansenInstitut for Kunst- og Kulturvidenskab, Københavns Universitet
E-mail: 
vest@hum.ku.dk
Telefon: 35329291

Roskilde Universitet

Lektor Randi Lorenz Marselis, Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab, Roskilde Universitet
E-mail: marselis@ruc.dk
Telefon: 46742174 / 23849179

Lektor Jane Widtfeldt Meged, Institut for Mennesker og Teknologi, Roskilde Universitet
E-mail: janewm@ruc.dk
Telefon: 46742827

Syddansk Universitet

Professor Anne Scott Sørensen, Institut for Kulturvidenskaber, Syddansk Universitet
E-mail: 
annescott@sdu.dk
Telefon: 65503135 / 30421878

Lektor Louise Nyholm Kallestrup, Institut for Historie, Syddansk Universitet
E-mail: lnk@sdu.dk
Telefon: 65504324

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *